2021. október 31., vasárnap

Meggyes, vaníliás máktorta


A tésztához összekevertem 95 g darált mákot, 20 g búzalisztet, 45 g teljes kiőrlésű búzalisztet, 15 g negyedannyi édesítőt, 1/2 kk. szódabikarbónát, 25 ml olajat, 100 ml tejet (lehet tejszín+víz fele-fele arányban) és 1 tojást. Előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt, 26 cm-es tortaformában tűpróbáig sütöttem.
Míg a tészta sült, elkészítettem az első, meggyes réteget. 400 g meggyet feltettem főni 150 ml vízben, 20 g negyedannyi édesítővel. 40 g vaníliás pudingport 60 ml vízzel simára kevertem és besűrítettem vele a meggyet. Mire ez langyosra hűl (csak annyira, hogy még kenhető legyen), addigra a mákos lap is kihűl annyira, hogy az első réteget rákenhetjük és dermedésig mehet a hűtőbe.

A második réteghez 40 g vaníliás pudingport, 30 g negyedannyi édesítőt, 125 g margarint és 250 ml tejet sűrűre főztem, majd mikor kihűlt, kihabosítottam és a meggyes rétegre kentem.

A harmadik rétegnek csak akkor álltam neki, mikor a vaníliás krém már eléggé megdermedt ahhoz, hogy az újabb meggyes réteg még folyékonyan rákerüljön. Ehhez 40 g pudingport csomómentesre kevertem 100 ml meggylével, majd 200 ml vízzel, 10 g negyedannyi édesítővel sűrűre főztem. Nem forrón, de még könnyen kenhető állapotban a torta tetejére simítottam.

1-2 óra hűtőben pihentetés után már fogyasztható is. 

2021. október 16., szombat

Csokitorta

 


A krémhez gőz felett felolvasztottam 200 g 74 %-os étcsokoládét, 50 ml tejjel (tejszín is lehet), 200 g margarinnal és kevés őrölt vaníliával. Simára kevertem, majd amíg a piskóta elkészült, félretettem hűlni. (A krém nagyon sűrű, trüffelállagú lesz.) 

A tésztához 8 tojást szétválasztottam, sárgáját 50 g negyedannyi édesítővel, 5 ml vaníliaaromával habosra kevertem. Fehérjét egy csipet sóval kemény habbá vertem, majd óvatosan a sárgájába forgattam. A tojáshoz szitáltam 20 g búzalisztet, 40 g teljes kiőrlésű búzalisztet, 40 g kakaóport és 3 g szódabikarbónàt. Vigyázva, hogy a habot ne törjem össze, egyneművé kevertem. Előmelegített sütőben, 26 cm-s tortaformában tűpróbáig sütöttem.

A kihűlt piskótát kettévágtam és mindkettő vágott felét megkentem cukormentes baracklekvárral (80 g, de lehet több is, kevesebb is). Ízlés szerint használhatunk bármilyen lekvárt - én barackkal és meggyel szeretem legjobban - vagy akár el is hagyhatjuk. A krémet kihabosítottam és felét az alsó piskótára kentem, majd ráborítottam a felső felét. Az egész tortát bevontam a maradék krémmel, tetejét reszelt csokoládéval díszítettem. Pár órára hűtőbe raktam, majd 12 szeletre vágva tálaltam.



2021. október 15., péntek

Kavart, birsalmás pite


1400 g megtisztított, felkockázott birsalmát fedő alatt 300 ml vízben megpároltam. 25 g negyedannyi édesítővel, fahéjjal, szegfűszeggel, gyömbérrel, szerecsendióval, és vaníliával ízesítettem. Amikor megpuhult, 40 g vaníliás pudinggal besűrítettem, majd hagytam kihűlni. (Az édesítőből ízlés szerint picit többre is szükség lehet. Én szeretem, ha a birs savanykás íze megmarad.)

A tészta egy korábbi receptemhez hasonlóan készült (Édes IR-élet: Almás pite (edes-ir-elet.blogspot.com), de Gabriella alábbi receptje szerint, most olaj helyett margarinnal: Kavart almás (gabicsek.blogspot.com)

Összekevertem 4 tojást, 40 g negyedannyi édesítőt, 20 g vaníliás cukorhelyettesítőt, 220 ml tejet, 220 g margarint, 1 kk. szódabikarbónát, 300 g teljes kiőrlésű búzalisztet, 150 g búzalisztet.
A massza felét egy 32*26 cm-s, sütőpapírral bélelt tepsibe simítottam és ráhalmoztam a kihűlt birsalmát, majd a tetején óvatosan elkentem a tészta másik felét. 

Előmelegített sütőben aranybarnára sütöttem, kihűtve, vaníliás porédesítővel megszórva tálaltam.